fun

Jednosměrka

A opět jedno oblíbené téma s kreativitou v dopravním značení. No, alespoň tu zbyla ještě šance tam vůbec nejezdit. Ale až uvidím přikázaný směr jízdy do zákazu, tak mě to asi ani nepřekvapí :-)

Reklamy všude

Reklam neustále přibývá, nicméně prostor na naší planetě zůstává stále +- stejný. Je tedy potřeba šetřit, cpát co nejvíce reklam na co nejmenší místo. Až se jednou takhle stane, že jednotlivé reklamy od sebe nerozeznáte :-)

Slevy bez DPH

Nápady, jak udělat hezkou slevu bez DPH už tu párkrát byly. Nehledě na to, jaká je to blbost, jelikož vám stejně nikdo nic bez DPH prodat nemůže, to dokázalo spoustě matematikou nepolíbených lidí zamotat hlavu. Nějak se nemohli dopočítat toho, že když DPH je 20%, tak jaktože ta sleva není 20%, ale pouze cca 17%. Autoři této kampaně na to šli od lesa a aby nemotali lidem hlavu, prodají jim knížky se slevou 15% jako za cenu bez DPH. Jen zůstává otázkou, jestli teda dávají 15% slevu nebo to prodávají za cenu bez DPH. A pak je taky otázkou, jestli je opravdu lepší z lidí dělat ještě větší blbce :-)

A než se někdo zeptá, jak vzniklo těch 17%, uděláme si malou matematickou úlohu. Cena něčeho bez DPH je X, DPH je 20% (no jo, je 2014, ale kulatější číslo je hezčí). Cenu něčeho s DPH dostaneme tak, že vezmeme 20% X a přičteme je X. Tedy X / 100 * 20 + X je cena s DPH (a můžeme to zkrátit na X*1,2). Pro nás bereme jako platnou cenu s DPH, tedy je pro nás 100%. Zjistíme, kolik procent z ceny s DPH tedy odpovídá původní cena bez DPH. Pokud tedy X*1,2 vydělíme 100, dostaneme 1% z ceny s DPH, tedy X*0,012 je jedno procento. Původní cena je X. Vypočítáme tedy X / (X*0,012), X se pokrátí (dá se to napsat jako dělení dvou zlomků, ze kterého vyjde (X/1) * (1/0,012x) ) a vyjde nám 83,33. Tedy původní cena je 83,33% z ceny s DPH. Ze 100% nám tedy chybí 16,67% a můžeme tedy říct, že jsme dostali slevu 16,67% (a nikoliv 20%). Výpočty pro ostatní výše DPH za domácí úkol :)

Ovocný nápoj s příchutí višně

Že dnes se už vyrábí sýr bez sýru, maso bez masa a džusy (pardon, ovocné nápoje) bez ovoce bych si už nějak zvyknul. Že tedy krabice s "ovocným nápojem s příchutí višně" toho ovoce má tak 10% bych překousl. Ale že z 10% je 9,5% jablko a těch višní se tam dostalo pomalu jak účinné látky do homeopatika, to už je moc. Jasně, višně jsou drahé a ve vyšší koncetraci by to stejně bylo hnusný, ale 0,5% Jako zbytek výsměchu mi pak přijde upoutávka zepředu na obalu, že to neobsahuje ani umělá barviva, ani aromata, ani sladidla. Jistě, to přidané Ečko a cukr zřejmě budou přírodní (koneckonců i ti namletí brouci budou přírodní, že), ale co takhle tam dát trochu víc té višně, když to má chutnat jako višeň?

Obytná zóna

Letos se nám těch dopravních značek ale urodilo. Sedmdesátka před zákazem vjezdu to není, ale moc daleko do toho to nemá :)

Křišťálová koule v praxi

Dočasné značky se zákazem zastavení a dodatkovou tabulkou s datem začátku platnosti jsou poměrně běžné. Obvykle je na nich vysvětlení jako čištění ulic či další zřejmé důvody, které jdou celkem dobře naplánovat. Zajímavější ovšem je, když na dodatkové tabuli je nápis havárie plynu s datem 24.7. - zvláště když ty značky se na místě objevili 21.7. A pak že křišťálovou kouli nikdo nemá :)

havárie plynu

Chodník uzavřen

Vtipná dopravní značení se tenhle rok snad i množí. Tentokrát tu máme něco pro chodce. Jen je škoda, že i na druhé straně nebyla použita ta sdílnější cedule - dalo by se alespoň počítat, kolik se tam nachází zacyklených blondýnek :)

První máj druhého května

Další blbost ze série news letterů. Tentokrát se terčem stal e-mail od czc s textem "Udělejte první máj svému počítači." Docela normální news letter, jen škoda, že přišel druhého května :-) Tak snad někdy příště, až vynaleznou stroj času :)

Pyj obra koloděje

K obrázku asi netřeba přidávat další komentáře :-) Snad jen, že samotné umístění pyje je také veskrze zajímavé - zde není pochyb o tom, že mají na radnici kokota :-)

Průjezd zakázán

Tak tu máme další ze série nesmyslných dopravních značek. Oproti té minulé je to smutnější o ten fakt, že tahle značka není dočasná, ale visí tam nastálo. Holt přemýšlení bolí, tak nač se namáhat. Teď už jen doufám, že příslušníci PČR tam pravidelně dodržování tohoto zákazu kontrolují :-)

Stránky

Subscribe to fun