mailserver

Mailserver - Používání

Řešení je již kompletní; podle popisu by asi většina z vás měla tušit, jak se s tím zachází. Pro úplnost stejně ještě uvedu, co kde v databázi upravit, abysme dosáhli kýženého efektu.

Mailserver - Dovecot

K tomu, aby jsme náš nový mailserver mohli začít používat, nám chybí poslední - stahování zpráv. Jako poslední důležitý krok tedy provedeme instalaci IMAP/POP3 serveru Dovecot.

Mailserver - Záložní Postfix

Jak jsem psal v úvodu, kromě primárního mailserveru, kam mají všechny maily chodit, lze mít ještě sekundární, které přijímají a pozdržují maily po tu dobu, než bude primární opět funkční. Pokud jste si již nastavili korektně DNS záznamy, můžete postfix na záložním stroji nakonfigurovat takto:

Mailserver - Postfix

Pokud máme připravenou databázi, přichází čas na nainstalování a nastavení MTA. Já jsem se rozhodl pro postfixe. Při psaní tohoto návodu byl použit postfix verze 2.5.5, takže případně u jiných verzí se může chování se stejným konfigurákem nějak lišit. Postfix musí mít podporu sasl, ssl a postgres (mysql).

Mailserver - Nastavení databáze

Aby to bylo přehledné a případně šla udělat nějaká aplikační aministrace, použijeme pro uchovávání dat databázi. V databázi tedy budou informace o doménách, které budeme znát, jednotlivé uživatele, kteří existují, aliasy k jejich schránkám a další. Sám jsem použil jako databázi postgres; přiložený dump databáze je z postgresu. Bez problémů lze použít také MySQL, na rozdíly se dále v konfiguraci pokusím upozornit. Při vytváření databáze - v MySQL jde použít datový typ enum, který postgres neumí; místo něj mám nadefinované jednotlivé

Mailserver - Jak to celé funguje

Nyní se pokusím vysvětlit, jak to vlastně u mail serverů funguje a co se kde a jak děje. Mailserver, který budeme stavět, poběží na Linuxu a lze jej takto vytvořit všude tam, kde lze spustit postfix, dovecot a postgresql.

MTA aneb co všechno musí e-mail projít

Každý, kdo kdy poslal mail z e-mailového klienta (ne přes web), se pravděpodobně setkal s tím, že si ke svému účtu musel nastavit tzv. SMTP server. A co to ten SMTP server je? Ve většině případů na adrese SMTP serveru poslouchá MTA, nebo-li Mail Transfer Agent

Mailserver

Maily na tomto světě už existují poměrně slušnou dobu a je to jedna z nejčastěji používaných komunikačních technologií. Avšak postavit si správně fungující mailserver není až tak velmi jednoduchá věc. Jelikož sám jsem si tímto prošel a došel jsem k výsledku, který aspoň pro mě je uspokojivý, zkusím celý tento postup zdokumentovat (v nejhorším si to přečtu sám, až to budu dělat znovu :-) ). Celý postup rozdělím do níže uvedených částí. Návod se může s průběhem času měnit; případné updaty dopíšu viditelně i na tuhle stránku.

Subscribe to mailserver