linux

Jak dostat data z šifrovaného oddílu QNAPu

Aneb když to jednou zrestartujete a stane se vám ošklivý… zlý… nepěkná věc. Moje domácí úložiště od QNAPu po restartu jaksi někde ztratilo konfiguraci disků, polí a tak dále. Takže po naběhnutí byly jaksi všechna data zmizelá… Co s tím?

eToken 72k Java PRO a SAC 8.1 na (Gentoo) Linuxu

Krátké howto o rozchození dalšího USB tokenu na nezastaralé distribuci Linuxu. Dříve jsem se zmiňoval o tom, jak rozchodit Rainbow iKey 3000 s pomocí OpenSC. Jelikož iKey 3000 už dnes svými parametry asi příliš nezaujme (jen 1024b RSA klíče) a navíc už ani není moc k dostání. Bylo tedy na místě poohlédnout se po nějaké náhradě. Kandidátem se stal SafeNet eToken PRO 72k Java (dříve Aladdin, nyní označovaný jako SafeNet eToken 5100 – nicméně všechno to jsou shodné tokeny). Ten již není podporovaný pomocí OpenSC (alespoň ne nijak jednoduše), za to ale originální middleware (SAC – SafeNet Authentication Client) podporuje celou škálu operačních systémů (Linux, MacOS X, Windows). Nicméně; podpora na Linuxu lehce pokulhává, pokud je distribuce novější 2 let, ale dá se to rozchodit :) 

Pohyb po virtuálních plochách v Gnome Shell pomocí tlačítek myši

Gnome Shell přišel s trochu jinou implementací virutálních ploch, než je u většina desktopových prostředí běžné. Virtuální plochy jsou "dynamické" a vytvářejí se podle potřeby. Poměrně tady dává smysl nějaké rychlé přecházení na předchozí a další plochu - tedy věc, na kterou jsem doteď nebyl zvyklý, protože jsem měl zatím všude fixní počet ploch a klávesové zkratky na každou plochu.

V základním nastavení jsou dvě možnosti, jak plochu změnit. Buď klávesovou zkratkou nebo myší v okně aktivit. Klávesová zkratka je fajn, nicméně pokud má člověk v ruce jenom myš (což u takto klikacího prostředí je poměrně běžné), šahat na klávesnici není zrovna komfortní (navíc s výchozí zkratkou ctrl+alt+šipky to ani jednou rukou nejde). Přepínání v okně aktivit je zase poměrně dost zdlouhavé. Moje myš Logitech MX Revolution má na sobě tlačítek celou zásobu. Dlouhou dobu jsem tápal, co udělat s tím druhým kolečkem po levé straně a zrovna tohle vypadá jako dobré využití.

XMonad

O XMonadu

XMonad je jedním z mnoha window managerů (jako KDE, Gnome a spousty dalších). Tím, čím se vymyká je, že je to tillingový window manager a těch už až tak moc není. A co že to přesně znamená? Zatímco ostatní WM si kolem každého okna vykreslí rámeček a nějak ho prsknou do prostoru (a umožní s nim hýbat), tillingový wm okna poctivě rozskládá do plochy. Tedy okna jsou rozestavěna tak, aby využily celou plochu a jsou umisťována podle nějakých pravidel (layoutu) a typické rozestavění také zajišťuje, že se okna nepřekrývají (ne

Juniper VPN a Linux

Nedávno se mi dostal do ruky box Juniper SA2500. Ten kromě Web SSL VPN a dalších vychytávek umožňuje i klasickou VPN, tedy na klientské části vytvoření virtuálního interfacu a tunelování. Network connect (aplikace pro vytvoření tunelu) je dostupná i pro Linux, avšak pouze 32bit a podporována je pouze distribuce Red Hat.

Subscribe to linux