HTC Dream - Root přístup

HTC Dream alias T-Mobile G1 je první telefon dodávaný s operačním systémem Android. Uživatel na telefonu v základu má omezené oprávnění a tak nelze všechny věci provádět. Avšak je možno k telefonu získat root přístup, tedy přístup k uživateli, který smí opravdu vše (včetně smazání všeho na telefonu :)) ).

V následujícím textu nechci psát, jak přesně přístup k telefonu získat. Na to existují různě po internetu návodů mraky. Chci jen popsat, jaké jsou jednotlivé metody, kolik z nich je funkční a podobně. Dále upozorňuju, že při některých postupech lze telefon i zničit, takže pokud nevíte, co děláte, tak to radši nedělejte.

Jednou z věcí, která vás může zajímat je, k čemu vlastně je dobré toho roota získat. Důvodů existuje mnoho, zmíním některé, které vadily mně:

  • lze do telefonu instalovat vlastní certifikáty (výchozí e-mailová aplikace se dokonce odmítá se serverem bavit, pokud jeho certifikát nepozná)
  • Bez root přístupu nelze sdílet internet z telefonu
  • Do telefonu lze naflashovat jakoukoliv upravenou ROM (snad na to dokonce jde nainstalovat i Debian, ale to jsem nezkoušel...)
  • Lze zprovoznit multitouch (osobně použití vidím akorát v prohlížeči a ani tam po něm moc netoužim, ale některým lidem se to líbí :) )

Cílový stav

V prvních verzích androida se šlo dostat k root přístupu docela jednoduše (a pár příkazy následovně si jeho zůstání i zajistit). Nicméně nepředpokládám, že by dnes chtěl někdo v tom telefonu mít verzi 1.0, obzvlášť když v G1 funguje i současná 1.6. Takže se budeme snažit do telefonu dostat aktuální verzi (ač se možná s tou 1.0 budeme muset setkat). To lze zajistit tím, že do telefonu naflashujeme jednu z upravených ROM, zahrnující root přístup, kterých jsou po internetu mraky.

Novější postup: výměna recovery image

Novějším postupem a také zřejmě nejjednodušším je výměna recovery image v telefonu. Pokud se zadaří, telefon nám dovolí do něj naflashovat cokoliv chceme. Výměna se provádí programem flashrec (nějakou dobu býval i v marketu, ale odtamtud byl stáhnut). Menší úskalí spočívá v tom, že v novějších verzích už flashrec jaksi nefunguje. Patrně nefunguje s verzí androida 1.6 (donut) a některými 1.5 (cupcake). Každopádně doporučuji napřed zkusit tento postup - pokud bude fungovat, ušetříte si hodně práce. Pokud ne, flashrec při backupování zařve fail a můžete se uchýlit k druhé metodě.

Starší postup: rootnutí v RC29/RC7

Ve verzích firmwaru RC29 (americká verze) a RC7 (evropská verze) se dal přístup k rootovi docela jednoduše získat. Různé návody uvádějí trochu odlišné postupy, mně samotnému fungovalo prostě po nabootování vysunout klávesnici, napsat telnetd a odentrovat. Telnet server pod root režimem byl puštěn (ač to vypadalo jako vyhledávání v kontaktech). Pokud ovšem v telefonu již máte novější verzi, je potřeba se vrátit zpět k té staré. To by nebyl až takový problém, image (soubor DREAIMG.nbh) obou verzí jdou sehnat na internetu. Soubor se nacpe na paměťovou kartu, karta musí být naformátována na FAT32 a typ oddílu musí souhlasit (v fdisku typ b), zároveň také na kartě by neměly být jiné soubory. Jinak telefon image ani nenajde. O něco větší sranda je s českou verzí telefonu, kde při tomto postupu telefon zařve "not allow" a odmítá pokračovat. K tomu je následně zapotřebí tzv. gold karta. Gold karta má mírně zmodifikovaný svůj začátek tak, že telefon si pak nechá namluvit cokoliv. Dříve se gold image generovaly programem qmat, ten je však již zpoplatněn, nicméně existují webové stránky, kde zadáte upravené sériové číslo karty a e-mail a obratem dostanete soubor se začátkem karty (na linuxu pak stačí dd if=/cesta/k/souboru of=/dev/sdX - bez čísla - upravujeme začátek karty, ne oddílu!). Hezký návod na provedení tohoto postupu, včetně gold karty a v češtině je zde.

Upravené image

Ve chvíli, kdy se vám úspěšně povedlo zaměnit recovery image, do telefonu lze nacpat již jakoukoliv ROM. Existuje jich spousty, stačí chvíli hledat. Sám momentálně používám 1.6 Donut ROM od dwanga. S touto ROM také bez problému funguje sdílení internetu.

Komentáře

Ahojte, kdybyste potrebovali odblokovani (treba mate telefon z ciziny, da se sehnat takhle za par korun), tak mi pomohl novy cesky projekt na odblokovani telefonu