Mutt (a věci okolo)

Mutt je poštovním klientem, ale ne asi takovým, na jaký je většina lidí zvyklá. Je to totiž konzolový poštovní klient. Navíc vychází z unixové filozofie, takže je opravdu dělán jen pro čtení pošty. Co z toho vyplývá? Že na psaní mailů se použije nějaký váš oblíbený editor, na stahování pošty nějaký specializovaný program (třeba fetchmail, ale dnes už i tedy mutt sám o sobě zvládá POP3 nebo IMAP), na odesílání pošty nějaké lokální MTA a muttem si tu lokální poštu budete opravdu jen číst. Na oplátku mutt to čtení umí doopravdy dobře a jeho možnosti nastavení jsou skutečně široké.

Pokud stále ještě čtete tento článek, tak vás použití mutta zřejmě ještě nevyděsilo :-) Ačkoliv obrovskou výhodu má například někde na serveru, kde si můžete číst maily přes ssh nebo na slabých PC / netboocích, jelikož je opravdu nenáročný, tak i pro běžné používání je velice pohodlný a leckdy efektivnější, než obyčejní poštovní klienti. Cílem tohoto howto je uvést mutt do stavu, kdy se dá používat (respektive aspoň do stavu, ve kterém ho mám já a používám ho). Kromě tedy samotného nastavení muttu a jeho použití uvedu i nastavení programu offlineimap pro stahování pošty přes IMAP a postfixu coby lokálního MTA.

Ještě jedna taková poznámka: v mé konfiguraci muttu je zahrnut jeden patch. Můj mutt má totiž navíc sidebar se složkami. Nicméně tento patch je tak velice populární, že třeba debian nebo ubuntu na něj mají v repozitáři přímo balíček (mutt-patched). A v případě, že o sidebar nestojíte, je velice snadné vyjmout jeho nastavení z konfigurace.

Offlineimap

Nastavení programu Offlineimap pro stahování a synchronizaci pošty přes IMAP.

Postfix

Nastavení postfixu coby lokálního MTA (který tupě bude maily přeposílat na předem známé místo), abychom mohli maily také posílat.

Nastavení muttu

Nastavení samotného muttu a popis voleb, co přesně mění.

Používání muttu

Stručnější popis na použití (vztahující se k předvedené konfiguraci). Sám jsem postup na některé věci musel hledat (některé i déle a trochu jsem tápal), tak jsem to chtěl sepsat na jedno místo.

Tags: