Odesílání e-mailů: postfix

O postfixu už zde nepíši poprvé - jedno howto už je mu zde věnované pro stavbu mailserveru. Nicméně naše konfigurace pro odesílání e-mailů z muttu bude (oproti mailserveru) opravdu triviální. Prakticky by na to stačil i o hodně jednodušší nullmailer, ale já už ten postfix mám taknějak rád :-).

Víceméně bychom si mohli postfix nastavit tak, aby námi odeslané e-maily posílal rovnou tam, kam patří. Problém je ten, že v rámci bojích se spamem většina internetových providerů port 25 blokuje a je nutné využívat jejich SMTP server. Proto postfix nastavíme tak, aby všechny maily tupě přeposílal na jeden námi definovaný SMTP server. V případě notebooku, který často přenášíme, se pak vyplatí opatřit si někde SMTP server pro odesílání, který je dostupný přes SSL a autorizaci. SSL porty typycky blokované nebývají (a autorizace jde v postfixu také nastavit).

Pro konfiguraci si vystačíme se souborem main.cf. Uvádím příklad pro přeposílání SMTP serveru po portu 25, použití TLS a autorizace:

  1.  

relayhost značí, kam budeme všechny maily posílat. Pro vynucení SSL by mělo stačit adresu uvést ve tvaru [mail.server.com]:465. Položka smtp_sasl_auth_enable říká, že použijeme autorizaci a smtp_sasl_password_maps pak odkazuje na místo, kde postfix nalezne přihlašovací údaje. smtp_use_tls zapne TLS a smtp_tls_CAfile odkazuje na CA certifikát autority, který používá vzdálený SMTP server. Pro úplnost soubor s přihlašovacíma údajema vypadá takto:

  1.  

Po jeho zapsání / změně je potřeba spustit postmap /etc/postfix/sasl_passwd! Nyní stačí pouze postfix spustit (/etc/init.d/postfix start) a můžeme vesele posílat maily.